استاد ناصر چشم آذر

استاد ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل دیده به جهان گشود. او از پنج سالگی به همراه خانواده به تهران می آیند و در سایه تعلیمات پدر ،مرحوم اسماعیل چشم آذر از نوازندگان بنام موسیقی آذربایجان شروع به یادگیری موسیقی می نماید.

او در کودکی ساز آکاردئون را بر می گزیند و همراه آن تئوری های موسیقی را نیز فرا می گیرد. علاقه او به موسیقی و استعداد زیاد او سبب می گردد که از ۱۲سالگی به همراه پدر وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران شود .در ۱۳ سالگی جایزه اول رشته آکاردئون زنی در ناحیه های دبیرستانی را بدست می آوردو تا۱۶ سالگی در اداره کل هنرهای زیبای کشور از طریق موسیقی های فولکلوریک-ارمنی-آسوری و ایرانی به فعالیت می پردازد. پس از آن برای برگزاری کنسرت با خواننده های وقت به امارات عربی می رود.

در ۱۷ سالگی به عراق رفته و کنسرتی را برای سفارت ایران در عراق رهبری می نماید.

از۱۸ سالگی سفرهایش به کشورهای اروپایی با رهبری کنسرت گوگوش توأم می گردد.

دو سال بعد به آمریکا رفته و موفق به گذراندن دوره فشرده موسیقی jazz می گردد. با بازگشت به ایران سرپرستی ارکستر شوی تلویزیونی پرویز غریب افشار را بر عهده می گیرد و با ارکسترهای مختلف در رادیو و تلویزیون به عنوان سرپرست همکاری می نماید.

در ایران در محضر اساتید بزرگ همچون مرتضی حنانه و شادروان دکتر ملک اصلانیان به شاگردی می پردازد و همزمان تعلیم ارکستراسیون و هارمونی وسازشناسی اقدام می نماید،در ۲۵سالگی قطعه بی کلام چهار مضراب استاد ابوالحسن صباکه قطعه ای کاملأ مدرن و ترکیبی از موسیقیjazz وفضای کاملا ایرانی می باشد را تدارک می بیند(این کار هنوز پخش نشده است). در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیلات موسیقی مجددا راهی آمریکا شده و دوره موسیقی فیلم و jazz را به مدت ۵سال فرا می گیرد.

وی به گواه آثارش یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی چند دهه اخیر به شمار می رود و آثارش با خوانندگان مطرح قبل انقلاب فصلی نوین در تاریخ آهنگسازی ایران گشوده و در مقام تنظیم کننده با آهنگسازان بنامی چون پرویز اتابکی ،صادق نوجوکی،جهانبخش پازوکی،.حسن شماعی زاده ،سیاوش قمیشی ودیگران صدها ترانه را با تنظیم نوین خود جاودان نموده است. باران عشق یکی از شاهکارهای اوست.

وی درنهم اردیبهشت۱۳۶۳باعشق به وطن باز می گرددوادامه فعالیت های خود رادرایران آغازمی نماید.پس از بازگشت چشم آذر به ساخت موسیقی فیلم می پردازد وچندین اثر جاودان خلق می نماید.

وی پیشگام ورود و رواج سازهای الکترونیکی به ایران می باشد و تلفیق درخشان و هنرمندانه این سازها با موسیقی ایرانی او چهره ای متمایز در موسیقی به جای گزارده است. زبان گویای آثار او و تلفیق موسیقی و روح انسان از او آثاری فرا زمینی بجای نهاده که نگرشی متفکرانه از هستی نشان می دهد.

 آلبوم‌ها

تو برقص

شکوفه‌های ایران

خواهران غریب

شب‌های تهران

رقص‌های شاد

باران شادی ۳

باران شادی ۲

باران شادی۱

طلوع عشق

باران عشق (برای دانلود کلیک کنید)

جوایز

سیمرغ بلورین دوازدهمین جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلمهای بلندیهای صفر، چشم شیطان

سیمرغ بلورین بیستمین جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم قارچ سمی

بهترین موسیقی فیلم هفتمین دوره جشن خانه سینما برای موسیقی فیلم قارچ سمی

بهترین موسیقی فیلم جشنواره فیلم مالزی برای موسیقی فیلم خواهران غریب

کاندید تندیس زرین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشن خانه سینما برای موسیقی فیلم شمعی در باد

کاندید سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم هامون

کاندید سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم خواهران غریب

کاندید لوح زرین انتخاب ویژه سال سومین دوره منتخب سایت ایران اکتور برای موسیقی فیلم قارچ سمی