خاکشیر - شووران

خاکشیر – شووران

 

خاکشیر FLixweld
نام علمی Descurainia sophia
گیاه شناسی
خاکشیر گیاهی است علفی یکساله یا دو ساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر نیز می رسد . پائین گیاه کرک دراست در حالیکه بالای آن بدون کرک می باشد .
تخم این گیاه که همان خاکشیر است ریز و کمی دراز و معمولا به دو رنگ وجود دارد یکی از آنها قرمز که دارای طعم کمی تلخ است و دیگری برنگ قرمز تیره می باشد .

خواص داروئی:
خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است .
۱)التیام دهنده زخم و جراحات است .
۲)جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال های ساده و رفع ترشحات زنانگی مفید است .
۳)خاکشیر ادرار آور است .
۴)خاکشیر تب بر است .
۵)برای دفع کرم مفید است .
۶)التهاب کلیه را برطرف می کند.
۷)سرخک و مخملک را دوا می کند .
۸)خاکشیر صدا را باز می کند .
۹)برای از بین بردن کهیر و التهابات پوستی از خاکشیر استفاده کنید .
۱۰)از گلها و برگهای گیاه می توان برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده کرد .
۱۱)سنگ کلیه را دفع می کند.
۱۲)برای برطرف کردن جوشهای صورت که بعلت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می شود باید جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آنرا میل میل کنید تا جوشها از بین برود. شربت خاکشیر علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای رفع عطش نیز میتوان از آن استفاده کرد.

قسمت‌ مورد استفاده‌ خاکشیر دانه‌ است‌.

خاکشیر در موارد رفع‌ اخلاط‌ خونی‌، رفع‌ آب‌ آوردن‌ انساج‌، رفع‌ ترشحات‌زنانگی‌، اسهال‌ ساده‌، درمان‌ ورم‌ بناگوشی‌ (اوریون‌)، ورم‌ پستان‌، ورم‌ بیضه‌، ورم‌دستگاه‌ تناسلی‌ زنان‌، ورم‌ سرطانی‌، درمان‌ نقرس‌، اسهال‌ خونی‌ و… به‌کار می‌برند.خیسانده‌ ۱۰ تا ۱۵ گرم‌ دانه‌ خاکشیر در آب‌ یا سکنجبین‌ به‌عنوان‌ مقوی‌ معده‌،اشتهاآور، ملین‌، تحریک‌کننده‌ میل‌ جنسی‌ و برطرف‌ کننده‌ اخلاط‌ خونی‌ صبح‌ ناشتاتناول‌ شود.

ضماد خاکشیر که‌ به‌ این‌ صورت‌ تهیه‌ می‌شود (دانه‌ خاکشیر را در آب‌ ریخته‌کمی‌ می‌پزند، آب‌ تبخیر شده‌ و دانه‌ خاکشیر به‌صورت‌ خمیری‌ در آید این‌ خمیر راروی‌ قطعه‌ پارچه‌ پهن‌ ریخته‌ و برمحل‌ می‌گذارند) برای‌ درمان‌ زخم‌ چشم‌، ورم‌بناگوش‌ و پستان‌، نقرس‌ و ورم‌های‌ سخت‌ سرطان‌ نافع‌ است‌.

موسیلاژ سرکه‌ خاکشیر اگر به‌ مقدار کم‌ مصرف‌ شود روی‌ دیواره‌ روده‌ قشری‌ایجاد می‌کند که‌ باعث‌ آرام‌ کردن‌ حرکات‌ دودی‌ شکل‌ روده‌ می‌شود و

علت‌ تورم‌ تمام‌سطح‌ روده‌ را می‌پوشاند و لذا مواد زایدی‌ را که‌ در روده‌ جمع‌ شده‌ به‌طرف‌ جلومی‌راند و خاصیت‌ مسهلی‌ ظاهر می‌کند.