دریاچه گردشگری شورابیل در شهر اردبیل به علت بارش برف و برودت هوا یخ بست.

دریاچه گردشگری شورابیل در شهر اردبیل

دریاچه گردشگری شورابیل در شهر اردبیل

این دریاچه که در سه کیلومتری جنوب غربی شهر اردبیل واقع است، قبلا از دریاچه‌های شور منطقه محسوب می‌شد که هفت سال پیش با انتقال بخشی از آب رودخانه بالیخلو ، به دریاچه‌ای با آب شیرین تبدیل شد.
به گفته سالخوردگان سطح آب این دریاچه تا قبل ازاین تغییرات به علت شوری آب حتی در دمای زیر ‪ ۳۰‬درجه سانتی گراد زیر صفر نیز یخ نمی‌بست و مکان مناسب برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بود.
برودت هوا طی روزهای اخیر در شهر اردبیل حداقل ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درجه سانتی گراد زیر صفر گزارش شده است.
در چند روز اخیر عده‌ای از مردم شهر اردبیل با یخ بستن این دریاچه بر روی یخهای آن به اسکی و برف بازی مشغول شدند.
مسوولان محلی به علت ضخامت کم یخهای سطح دریاچه احتمال شکستن یخها و سقوط افراد به داخل آب یخ زده از طریق رسانه‌ها هشدار دادند ولی برخی افراد توجهی به این هشدارها ندارند.
این مسوولان می‌گویند با توجه به این که عمق این دریاچه در برخی نقاط به بیش از چهار متر می‌رسد حضور و تفریح افراد بر روی سطح یخ زده آن خطرناک است.
براساس این گزارش یخ بستن سطح آب دریاچه شورابیل پرندگان وحشی مهاجر را که به منظور زمستان گذرانی به این منطقه پناه آورده‌اند در تامین غذا با مشکل روبرو کرده است.
هم‌اکنون به علت ادامه یخبندان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر اطراف این دریاچه را ترک کرده‌اند.
مساحت دریاچه در فصول مختلف بین ‪ ۸۰‬تا ‪ ۱۷۰‬هکتار متغیر بوده و گنجایش نهایی آن ‪ ۱۴‬میلیون متر مکعب آب است.
این دریاچه که از منظره زیبایی برخوردار است مجهز به امکانات جانبی نظیر شهربازی و اسکله قایقرانی بوده و بیشتر در فصول بهار و تابستان به عنوان یکی ازمراکز تفریحی وگردشگری استان اردبیل مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.