دکتر محمود قرآن نویس

دکتر محمود قرآن نویس

دکتر محمود قرآن نویس

دارای مدرک دکتری فیزیک پلاسما از دانشگاه پونای هند است و هم اکنون در سمت ریاست مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت دارد. وی متولد سال ۱۳۲۹ در اردبیل است. دکتر قرآن نویس که تالیف و ترجمه بالغ بر ۲۸ جلد کتاب را در کارنامه علمی خود دارد، استاد راهنمای ۲۵ رساله دکتری و ۱۲۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد بوده و دارای ۳۰۰ مقاله منتشر شده در مجلات نمایه شده در ISI، حدود ۴۲۰ مقاله انگلیسی ارائه شده در کنفرانس‌های بین‌المللی، ۸۲مقاله علمی پژوهشی خارجی ، ۳۶ مقاله علمی پژوهشی داخلی و ۷۶ مقاله ارائه شده در کنفرانس‌های داخلی است و سه ثبت اختراع در آمریکا و آلمان دارد. رزومه ۱۰۰ صفحه دکتر را می توانید اینجا مطالعه کنید

 دکتر محمود قرآن نویس، دارای مدرک دکتری فیزیک پلاسما از دانشگاه پونای هند است و هم اکنون در سمت ریاست مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت دارد. دکتر قرآن نویس که تالیف و ترجمه بالغ بر ۲۸ جلد کتاب را در کارنامه علمی خود دارد، استاد راهنمای ۲۵ رساله دکتری و ۱۲۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد بوده و دارای ۳۰۰ مقاله منتشر شده در مجلات نمایه شده در ISI، حدود ۴۲۰ مقاله انگلیسی ارائه شده در کنفرانس‌های بین‌المللی، ۸۲مقاله علمی پژوهشی خارجی ، ۳۶ مقاله علمی پژوهشی داخلی و ۷۶ مقاله ارائه شده در کنفرانس‌های داخلی است و سه ثبت اختراع در آمریکا و آلمان دارد. وی دارای سابقه ۳۰ ساله پژوهش در حوزه کاربرد پلاسما در صنعت است ، سالها ریاست آموزشکده تکنولوژی هسته‌ای و آزمایشگاه NDT سازمان انرژی اتمی را برعهده داشته و از سال ۱۳۷۳ رییس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات می باشد. دکترقرآن نویس همچنین کرسی پژوهشی در گداخت هسته ای ایران در سال ۸۶ که از طرف معاونت فناوری ریاست جمهوری اعطا شد را از آن خود کرده است. بنا به گفته ایشان ، این رشته را باتوجه به آینده اش انتخاب کرده که درگذشته در مورد فیزیک پلاسما صحبت هایی می شده و با توجه به کاربردهای وسیع آن علاقه مند شده این شاخه از علم را دنبال نموده است .بنا به گفته دکتر قرآن نویس مشوق اصلی ایشان در انتخاب این راه انگیزه ، علاقه و پشتکارم بود که باعث شد پیشرفت شده و به اینجا برسند.بنا به گفته دکتر قرآن نویس درسال۹۱ کرسی پژوهشی گداخت هسته ای را دریافت کرده و این بار کرسی پژوهشی در خصوص فیزیک پلاسما به ایشان اعطا شده است.درباره گداخت هسته ای باید گفت که کاری زمان بر است و درحال کار روی آن هستند و اما در مورد فیزیک پلاسما آن را کاربردی کرده و دستگاهی را نیز در حوزه پزشکی ساخته اند. ایشان با استفاده از این تکنولوژی و کاربردی کردن آن درصدد درمان بیماری هایی چون دیابت،انعقاد خون،سرطان پوست و بیماری زخم بستر هستند.همچنین با پژوهشگران بیمارستان علوم پزشکی دانشگاه تهران پروژه ای را شروع کرده اند که به موجب آن مشکل بیمارانی که در حین جراحی مشکل انعقاد خون پیدا می کنند را مرتفع نمایند .منبع : اینترنت

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ دانشجوی دکتری در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما در زمینه کاربردی فیزیک پلاسمای کاربردی و تحقیقات هم‌جوشی هسته‌ای در واحد علوم و تحقیقات مشغول به فعالیت هستند ، گفت: ۱۵۰ دانشجوی دکتری بر روی مبحث پلاسما و موضوع هم جوشی در این مرکز کار می کنند. همچنین تاکنون بیش از ۱۵۰ مقاله در حوزه فیزیک پلاسما و همجوشی توسط دانشجویان و محققین واحد علوم و تحقیقات منتشر شده است.
اخبار مرتبط
ظرفیت و فعالیت های مرکز تحقیقات پلاسمای واحد علوم و تحقیقات در پروژه ایتر از صفر تا صد پروژه ایتر از زبان رئیس مرکز فیزیک پلاسمای دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمود قرآن نویس رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد دانشگاهی گفت : این مرکز در نوع خود پیشرفته ترین مرکز پژوهشی ایران در زمینه فیزیک پلاسما، به شمار می آید.

وی که مدیر مجله بین‌المللی فیزیک نظری و کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی است به دلیل دنبال کردن برنامه انرژی جوش هسته ای توسط ایران اشاره کرد و ادامه داد: از آنجایی که ذخایر ایران همیشگی نیستند، ما باید در جستجوی منابع جدید انرژی همچون انرژی هم‌جوشی هسته‌ای باشیم.

دکتر قرآن نویس به آزمایشات توکامک IR-T1 که بر مبحث تشخیص پلاسما تمرکز دارد و همچنین مطالعات ناپایداری اِم اِچ دی (مگنتو هیدرودینامیک) در پلاسماها را اشاره کرد و افزود: راکتورتوکامک IR-T1 واحد علوم و تحقیقات در سال ۱۳۷۳ راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: ارتفاع این راکتوردو و نیم متر، وزن آن دو ممیز هفت تُن و شعاع محفظه چنبره آن برابر با ۴۵ سانتیمتر است، از سال ۱۳۸۵ یک آزمایشگاه پلاسمای کانونی در این مرکز تحقیقات دایر شده است که سه دستگاه ساخت داخل را در خود جای داده است. که برای تحقیقات پلاسمای داغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر قرآن نویس در خصوص نقش راکتورتوکامک IR-T1 در پروژه ایتر (راکتور گرما هسته‌ای آزمایشی بین‌المللی) ادامه داد: پروژه ایتر با چالش های متعددی روبروست. از این رو برای رفع مشکلات همجوشی، در کشورهای مختلف از توکامک هایی در ابعاد کوچک استفاده می شود؛ زیرا کار کردن با یک توکامک کوچک به مراتب آسان تر و مقرون به صرفه تر است.

وی ادامه داد: پروژه IR-T1 بر مبحث اندازه گیری پارامترهای تشخیص پلاسما و همچنین ناپایداری اِم اِچ دی (مگنتو هیدرودینامیک) در پلاسماها تمرکز دارد که دو مبحث حائز اهمیت در پروژه ایتر به شمار می آیند.

دکتر قرآن نویس با بیان اینکه از سال ۱۳۸۵ تا کنون دو قرارداد با IAEA (آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد) منعقد کرده ایم که به موجب آن مجاز به انجام تحقیقاتی با کشورهای صنعتی به‌صورت مشترک هستیم که حامی پروژه ایترباشد، افزود : این قراردادها مطابق با «پروژه تحقیقاتی هماهنگ IAEA» است که از تحقیقات مشترکی که از توکامک های کوچک بهره می گیرند و از مطالعات نظری و عملی که در پروژه ایتر کاربرد دارند حمایت می کند.

به گفته وی ، بیش از ۱۲۰۰ دانشجو در این مرکز مشغول فعالیت هستند که حدود ۸۰۰ نفر از آن ها دانشجویان مقطع کارشناسی در زمینه ی مهندسی فیزیک لیزر، فیزیک پلاسما ، فیزیک جامدات و ۲۰۰ نفرکارشناس ارشد در زمینه های مشابه مختلف ادامه تحصیل می‌دهند و بالاخره ۱۵۰ دانشجوی دکتری مشغول تحصیل در زمینه‌های مختلف فیزیک ادامه تحصیل می‌دهند.

دکتر قرآن نویس تصریح کرد : این مرکز کرسی پژوهشی گداخت هسته‌ای را در سال ۱۳۸۶ و کرسی پلاسما تکنولوژی را در سال ۱۳۹۳ از طرف صندوق حمایت از پژوهشگران (معاونت فن‌آوری ریاست جمهوری) دریافت کرد.

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه تحریم ها در طی سال های اخیر ما را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است ، ادامه داد: در اکثر موارد، به علت مشکلات موجود در صدور روادید قادر به شرکت در کنفرانس های مهم نبوده ایم. از جمله دیگر مشکلاتی که با آن مواجه بودیم می توان به خرید مایحتاج مرکز تحقیقاتی مان –اعم از ماده اولیه، تجهیزات راه اندازی و سیستم های اندازه گیری – از کشورهای توسعه یافته اشاره کرد، . همچنین برخی مجلات از چاپ کردن مقالات پژوهشی کشور ما خودداری می کنند.

به گفته دکتر قرآن نویس در طول دهه ی ۲۰۰۵ – ۲۰۱۵ توکامک IR-T1 در زمینه‌های زیر ارتقا پیداکرد:

• نصب یک سیستم جدید دریافت اطلاعات با ۴۴ کانال

• تنظیم وقت و رهاسازی سیستم های به روز رسانی شده

• به روز رسانی آمپلی فایر ۴۲ کاناله به منظور تقویتسیگنال ها از توکامک

• طراحی و ساخت یکپارچه ساز ۴۰ کاناله با ثابت زمانی ( ۱ ،۴، ۱۰ میلی‌ثانیه)

• طراحی و کالیبره کردن سه کویل روگوسکی به منظوراندازه گیری فیلدهای اصلی توکامک

• جایگزینی تمام سیستم های خلاء بر اساس آخرین استاندارد ها

• طراحی و ساخت سیستم های محدود کننده بایاس برای اثرگذاری بر روی ولتاژ بایاس در پلاسما در توکامک

• نصب ژنراتور هیدروژن با خلوص بالا

• طراحی و ساخت سیستم بازخورد به منظور کنترل جابجایی افقی پلاسما در توکامک

• بهبود کلیه رله های ولتاژ بالا

• طراحی و ساخت کاوشگرلانگمیر متحرک

• نگهداری سیستم (RHF) توکامک

• طراحی و ساخت ۱۶ کانال کاوشگر Rack

• طراحی و ساخت محدود کننده ی متحرک

• طراحی و ساخت probe Mach برای اندازه گیری سرعت شعاعی پلاسما در توکامک

• نصب RGA