جاده اسالم

جاده اسالم

حتما اسمش را چندین بار شنیده اید، جاده اسالم به خلخال را می گویم همانی که اغلب اوقات بسته است، یعنی تا کمی باران می آید، بسته می شود. اما اگر بدانید با ورود به این مسیر، به بهشتی وارد می شوید ،یک لحظه هم درنگ نمی کنید و راهی برای رسیدن و رها کردن جسم و روح خسته تان در آن خواهید یافت، جاده ای که به جرأت می توان گفت یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاده های جنگلی در ایران و حتی شاید سراسر دنیا باشد. دلیل این ادعا هم این است که اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی، شاعرتان کند.

اگر تنها و تنها به این فکر کنید که جاده ای با دو دیوار سبز مخملی انبوه را در کوهستان بالا و بالا می روید، آنقدر که کم کم در مه گم می شوید شاید بتواند تنها گوشه ای از آنچه در انتظارتان است، تجسم و تصور کنید.

جاده اسالم به خلخال یک از جاذبه های گردشگری ایران است که معمولا مردم کمتری از آن اطلاع دارند؛ جاده ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از سه راهی اسالم شروع شده و اسالم و خلخال را با فاصله ای ۷۰ کیلومتری در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می کند.

 دامنه های سر سبز و گله های سفید گوسفندی که در دور دست‌ها حرکت می کنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مهی که دره ها را سفید پوش می کند و گاهی حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می کند بخشی از زیبایی های این جاده رویایی است. ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده حتی شما را شاعر می کند چرا که پوشیده از گل های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.

برای رفتن به این جاده خیال انگیز می توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت گردان است استفاده کنید البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی نظیر است جاده ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ.

حیف است که تنها از این مسیر عبور کنید و ساعاتی را به گشت و گذار و اتراق در جنگل های بکر آن نگذرانید می توانید پس از اقامتی کوتاه و صرف نهار به طرف دریاچه و دشت های ییلاقی تالش حرکت کنید. یک ساعتی که در این جاده برانید بتدریج جنگل تمام می شود و بعد از آن ییلاق های زیبا با چمنزارهای سبز در انتظارتان است.مناظر زیبای دریاچه نئور، پیاده روی در ارتفاعات و مراتع روستای سوباتان از زیبایی این مسیر است.

در این منطقه علاوه بر چشم اندازهای زیبای دشت های سر سبز و دره های مه آلود کلبه های کوچکی وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است آن هم با گوشت تازه دام های معرف تالش. بعد از گذر از دشت سر سبز تالش می توانید به سمت خلخال و روستاهای گردشگری اطراف آن حرکت کنید تا شاهد طبیعت جالب و روستاهای بکر و زیبای ان باشید. منطقه ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است حتی در اواسط تابستان موقعی که مه غلیظ دریای خزر منطقه را فرا می گیرد هوا به قدری خنک و سرد می شود که مجبور به پوشیدن لباس گرم خواهید بود.

 در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام کیوی وجود دارد که بر عکس بسیاری از شهرهایی که آب گرم دارند موج مسافر در آن به چشم نمی خورد و با خیال آسوده از دغدغه های شلوغی مثل پیدا کردن جای پارک و اقامت و ترافیک می توانید درآن اتراق کنید و تنی به آب بزنید و حالی ببرید.

آنچه را که برایتان وصف کردیم مسیر آسفالته بود اما اگر دلتان خواست این مسیر را پیاده طی کنید بعد از ۲۰ کیلومتر که در جاده اسالم به خلخال قد گذاشتید از مسیر روستای نهالستان پیرسون وارد جنگل شوید . نهالستان پیرسون یکی از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی است از این روستا می توانید به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنید البته این مسیر کمی خطرناک است اما اگر بتوانید با خیر و خوشی این مسیر را طی کنید به قله می رسید و به جایی که به دره اشراف معرف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا نه اصلا خود بهشت.