شهرچشمه های بهشتی

شهر توریستی سرعین

آبهای معدنی شهر توریستی سرعین: شهر توریستی سرعین در ۲۵  کیلومتری جنوب غربی اردبیل و در جنوب شرقی دامنه کوه سبلان واقع شده است آبهای گرم سرعین در ردیف آبهای کلر و بیکربنات کلسیک گازدار و خیلی گرم است و سیلیس فراوان دارد. بررسی میزان املاح و باقیمانده خشک آنها نشان می دهد که همه این چشمه ها یک منشاء دارند و آب اصلی آنها گرم است که از ژرفای زمین می جوشد و در لایه های بالاتر زمین مقداری کربنات کلسیم را بصورت بی کربنات کلسیم در خود حل می کند. استحمام در چشمه های سرعین دارای اثرات آرام بخش است و دردهای عصبی ، رماتیسمی و عصبی مفصلی را تسکین می دهد. آبهای معدنی قره سو – ساری سو ، گاومیش گلی ، ژنرال – پهن لی – یئل سویی – گورسویی – قهوه خانه همت –  قهوه خانه ممتاز – بئش باجیلر – مجتمع آبدرمانی سبلان و چشمه های معدنی ویلادرق در این شهر توریستی قرار دارد.

این آبهای گرم معدنی شامل:

آب گرم قره‌سو

برای این چشمه ۲ حوض ساخته شده که اندازه آنها ۳/۵×۵ متر است. آب گرم از حوض اول به حوض دوم می‌ریزد. حرارت این آب گرم ۴۱ درجه است. آبدهی آن حدود ۵/۱ لیتر در ثانیه بوده و از خواص درمانی آب این چشمه آرام‌بخشیو تسکین دردهای رماتیسمی و عصبی آن می باشد.

آب گرم ساری سو

در نزدیکی آب گرم قره‌سو قرار دارد. درجه حرارت آب آن در مظهر ۴۷ درجه و در حوض ۴۴ درجه است. آبدهی این چشمه در حدود سه لیتر در ثانیه است. اطراف دو چشمه ساری‌سو و قره‌سو را رسوبهای آبرفتی می پوشاند.این آب خاصیت آرام بخشی دارد.

آب گرم گامیش گؤلی

پرآب‌ترین چشمه آب گرم سرعین است و استخری به طول ۲۵ متر و عرض ۱۷ متر دارد. دور استخر را با دیوار بلندی محصور کرده‌اند. آب گرم از چند نقطه کف استخر با گاز خارج می‌شود و از مجرای ضلع شرقی به بیرون می‌رود. حرارت گاومیش گلی ۴۵ درجه و آبدهی این چشمه در حدود ۳۰ لیتر در ثانیه است. در برخی نقاط آن آثار آتشفشانی به چشم می‌خورد و برا? درمان روماتیسم از آن استفاده می شود.

آب گرم ژنرال

این آب گرم به حوض دایره‌ای شکل به قطر ۲/۵ متر وارد می‌شود و از مجرایی خارج می‌شود و به دره سرعین می‌ریزد. حرارت آب در حوض ۴۳ درجه و آبدهی این چشمه در حدود ۵/۱ لیتر در ثانیه است. برای نوسازی این آبگرم، یک ساختمان مدرن در حال طراحی است.این برای درمان دردهای موضعی مفید است.

آب گرم پهن‌لی

از کف حوضی به اندازه ۵/۵×۲۰/۵ متر خارج می‌شود. درجه حرارت آن ۵/۳۷ و آبدهی آن ۵/۱ لیتر در ثانیه است که خاصیت آرام بخش دارد.

آب گرم یئل سویی

این آب گرم از کف حوضی به طول ۷/۴ و عرض ۵/۳ متر بیرون می آید و از مجرائی در ضلع غربی حوض به خارج جریان می یابد. میزان حرارت آن در حوض ۴۱ درجه و میزان آبدهی آن یک لیتر در ثانیه است. آب این چشمه می تواند برای تسکین دردهای موضعی و به عنوان آرام بخش استفاده شود. برای نوسازی این آبگرم، یک ساختمان مدرن در حال طراحی است.

آب چشمه گؤز سویی

در حیاط قهوه‌خانه‌ای واقع شده و مقدار آب آن خیلی کم و در حدود ۶ لیتر در دقیقه است. حرارت آن ۲۱ درجه و از آب آن برای درمان بیماری‌های چشم استفاده می‌شود.

آب گرم قهوه‌خانه همت

در این قهوه‌خانه دو حوض ساخته شده که آب از حوض اول وارد حوض دوم می‌شود. حرارت آن ۵/۴۰ درجه و آبدهی آن یک لیتر در ثانیه است.برای درمان بیماریهای نرووز (نوعی بیماری عصبی) دیابت و نیز دردهای روماتیسمی استفاده می‌شود.

آب گرم قهوه‌خانه ممتاز

دارای دو حوض است که آب با لوله سیمانی وارد حوض اول می‌شود. حرارت در مظهر چشمه ۴۷ درجه و آبدهی آن دو لیتر در ثانیه است. برای درمان بیماری‌های سیستم حرکتی (درد دست و پا) و بیماری‌های عصبی استفاده می‌شود.

آب گرم بئش باجیلار

دارای پنج چشمه که روی هم رفته ۱۳ لیتر در ثانیه و به صورت دائمی، نشتی و جوشان در جریان است. دمای آب داخل حوض در حدود ۳۵ درجه است. برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می‌شود.

مجتمع آب‌درمانی سبلان

یکی از مجهزترین مجتمع های آبدرمانی خاورمیانه نیز در سرعین واقع است. این مجتمع شامل سه دستگاه استخر، دو حوضچه آبگرم، آب گرم تحت فشار (جکوزی)، هفت دستگاه حوضچه آبگرم ساده، چهار دستگاه سونا و دو واحد خدمات پزشکی، آبدرمانی در پارکی به مساحت ۲ هکتار و پارکینگ اختصاصی و دارای دو طبقه مجزا جهت استفاده بانوان و آقایان است.

چشمه‌های معدنی ویلادرق (ویله‌دره)

روستای ویلادرق در فاصله ۴ کیلومتری شمال غرب سرعین قرار گرفته و اکثر چشمه‌های این روستا از نوع چشمه‌های گازدار سرد و نیمه‌گرم می‌باشد. این منطقه به سبب نزدیکی به سرعین و منظره‌های زیبا و بدیع و آبهای معدنی گوارا از معروفیت خاصی برخوردار است. در این روستا جمعاً ۵ دهنه چشمه معدنی وجود دارد. آب این منطقه از نظر خاصیت درمانی در ردیف آبهایی مثل کندوان و آبعلی می‌باشد.

۱ـچشمه ویلادره: این چشمه در روستای ویلادرق و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبدهی آن ۱۸ لیتر در ثانیه و دمای آن ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. از آن برای مداوای سنگ کلیه و تقویت اعصاب و درمان عوارض دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

۲ـچشمه ساری قیه سویی: این چشمه نیز در روستای ویلادره واقع شده و موقعیت چشمه روی دامنه کوه است و آبدهی آن ۱۸ لیتر در ثانیه است.

بعلت داشتن محلول در آب برای معالجه بیماری‌های روده، مداوای سنگ کلیه و تقویت اعصاب و نیز برای درمان بیماری‌های گوارشی استفاده می‌شود. آب معدنی شفابخش دیگر سرعین در روستای سردابه قرار دارد./س