موران

موران

نام آذربایجان را همه می دانند ، طبعا اردبیل و آب گرم سرعین هم ناآشنا برای خیلی ها نیست ، اما آنچه را که من می خواهم برای شما نشان دهم  آب گرمهای  « سرعین » و هتل لاله اش  و یا جنگل« فندقلو » و  حتی « مقبره شیخ صفی و شاه اسماعیل صفوی»  و دریاچه « شورابیل »‌ اردبیل هم نیست ، شما وقتی از کنار شهر زیبای آستارا که در گذشته « پیش بندر اردبیل » نامیده میشد و فقط ۷۵ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد و مردمش به زبان ترکی صحبت می کنند و از گمرک آن به جمهوری آذربایجان هم  وارد میشوید بگذری به گردنه زیبای « حیران » می رسی که تصویر زیبایی از آن اینجا داده شده ، بعد از آن  مکانی را که می خواهم شما را با آن آشنا کنم  « موْران با تلفظ لاتین Moran  » نام دارد ، با زیبایی بکر و مسحور کننده طبیعتش در منتها علیه شمال اردبیل و در ۱۵۰ کیلومتری آن ، زمینهایش چسبیده به اراضی جمهوری آذربایجان  با رودخانه کم آبی بنام « بالهاری یا بولغار چای »‌در بینشان .

۱۲۰ کیلومتر که از اردبیل به طرف شمال آن و با جاده اسفالته (دو سومش خوب و یک سومش  کمی تا قسمتی خوب ) با ماشین بروی به شهر کوچک گِرمی  Germi می رسی ، درست شبیه « سانفرانسیسکو » آنطوریکه می گویند !  البته نه در بزرگی و مدرنی بلکه بنا شدن  بر روی تپه و دره !  و الا این کجا و آن کجا ؟

از این شهر کوچک هم دوباره به طرف شرق آن و با جاده آسفالته نه چندان بد ، ۳۰ کیلومتر می روی می رسی به مناطقی که زیبایی طبیعتش مسحور کننده است و اسمش منطقه MORAN  که روستاهای زیادی دارد ولی در حال خالی شدن و تبدیل شدن به خرابه است از بیکاری و نداشتن در آمد . من هم که زاده یکی از روستاهای این منطقه هستم چند سال دیگر می آیم خدمت شما تهرانیها و یا شهرهای مرکزی و دارای امکانات اشتغال بیشتر ، لطفا نصیحتم نکنید و نگوئید همانجا زیباتر است  آنجا بمان ، نه خیر ، شکم خالی با طبیعت زیبا سیر نمی شود

موْران اردبیل و زیبائیهای طبیعت

موْران اردبیل و زیبائیهای طبیعت

بخش موران ( Moran ) یکی از بخش‌های تابعه شهرستان گرمی در استان استان اردبیل ایران است که در سال ۱۳۸۰ به بخش تبدیل شد و قبل از آن یکی از دهستانهای گرمی بود.

دهستان‌های این بخش روی‌هم دارای ۶۷ آبادی هستند. از این تعداد آبادی در سال ۲۰۰۵ میلادی شش آبادی خالی از سکنه بوده‌است. مرکز بخش [موران] روستای زهرا می‌باشد که در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان گرمی و در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد. در مورد وجه تسمیه کلمه ” موران ” باید گفت، این کلمه واژه ترکی قدیم و به معنای رودخانه می‌باشد . حمداله مستوفی مورخ قرن هشتم هجری در کتاب نزهه القلوب می‌نویسد :” آب سفید رود [را] ترکان هولان موران خوانند از جبال پنج انگشت که ترکان بش پرماق خوانند بولایت کردستان بر می‌خیزد “لیسترنج هولان یا اولان را ” قرمز ” و ” موران ” را رود معنی می‌کند که ترکان به سفید رود ” هولان موران ” یعنی رود قرمز می‌گفتند، چرا که رنگ آب این رودخانه در آذربایجان به رنگ قرمز گرایش دارد . امروزه هم به این رود در منطقه آذربایجان ” قیزل اؤزن ” یعنی رود قرمز می‌گویند. به نظر می‌رسد به علت بارانی بودن منطقه موران که سبب جاری شدن رودهای نسبتاً زیادی در منطقه شده‌است و به همین علت هم در قسمت جنوبی این منطقه، بخصوص در آنسوی مرز جنگل نسبتاً انبوهی پدید آمده، علت نامیده شدن این منطقه به ” موران ” ( Moran ) باشد . تپه باستانی و مشهور سالالا (سلاله)، همچنین روستای توریستی افجه و داش دیبی و قره یتاق در بخش موران قرار دارند .

تقسیمات کشوری

بخش موران

دهستان اجارود شرقی
دهستان آزادلو (آزادلی)

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش موران شهرستان گرمی در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۳۲۷۱ نفر بوده‌است
محصولات

محصول عمده منطقه موران گندم و جو و غلات می‌باشد که اغلب به صورت دیم کاشته می‌شود؛ اما در ساحل رودخانه بالقارچای ( بالهاری = بالهارود ) گوجه فرنگی، برنج، و سیفی جات نیز کاشته می‌شود. در مناطق کوهستانی انواع میوه‌های سرد سیری از جمله ‘ سیب ‘ گلابی ‘ زرد آلو ‘ گیلاس ‘ و گردو نیز به دست می‌آید . در این مناطق زنبور عسل نیز به روش مدرن پرورش داده می‌شود .

راهها

راه آسفالته گرمی – موران ( مرکز بخش ) به طول ۳۰ کیلومتر در طول تمام فصول سال قابل استفاده بوده و ارتباط مردم روستاهای اطراف را به شهرستان گرمی تسهیل می‌نماید. علاوه بر راه آسفالته گرمی – موران ( مرکز بخش ‘ روستای زهرا ) ‘ راه آسفالته دیگری که از طریق کنار مرز جمهوری آذربایجان (روستای آزادلی – رحیملی – همه‌شان تا افجه ) کشیده شده راه ارتباط مردم منطقه با مرکز بخش ( روستای زهرا ) و مرکز شهرستان ( گرمی ) را آسان می‌کند . همچنین راه فرعی متصل به آزادلو نیز آسفالته میباشد